A Skanzelizé sztori

A Skanzelizé elődzenekarát 1985-ben alakította meg az akkor 16 éves, budapesti, Soóky Zsolt gitáros és az egy évvel fiatalabb Ivanics Zsolt énekes. A kezdetben rock and roll zenével próbálkozó fiatalokkal a hozzájuk 1986-ban csatlakozó Tomay Dávid basszusgitáros ismertette és szerettette meg a ska zenét. Az akkor még Malackák néven futó zenekar – kiegészülve Cundival (dobok) – 1986 nyarán adta első dupla fellépését, az akkor már ismert Fals előzenekaraként, a PE-CSA kistermében és az Örs Vezér terén álló (azóta már lebontott) Rakett Klubban. A totális amatőrizmus állapotában leledző banda műsorán már szerepeltek Skanzelizé dalok. A Malackák felállása tehát: Vologya (Ivanics Zsolt) – ének, Terry (Soóky Zsolt) – gitár, ének, Tomay Dávid ő basszusgitár, Cundi – dobok.

A koncertek után – az annak tanulságait levonó zenekarban – jelentős változások mentek végbe. Cundi helyére Woody, Vologyáéra pedig Vanek úr (Vasszi Zoltán) érkezett. A banda szert tett egy állandó fúvósra Molnár Tibor (Bodó) szájharmónikás személyében. Az angyalföldi József Attila Műv’ház A la Ska (Alaszka) klubjában a Falssal fellépő zenekart már Skanzelizének hívták. Ebben az időszakban készült az első házi demó. A Falssal közösen – annak próbahelyén – felvett anyag 10 nótát tartalmaz, többek között a Kék fény, Karel Gott, Szocsi és Bonbonmeggy címűeket. Az újszülött Skanzelizé első sikerét a PE-CSA, Táncőrület c. rendezvényén aratta 1987-ben. Az erre az alkalomra vendégfúvóssal (Katica – szaxofon) kiegészült zenekar itt játszotta először élőben a Kék Fény c. nótát, amit a közönség egyből visszatapsolt. A nóta alatt egy bobbynak (angol rendőrnek) öltözött fickó kergette Vanekot a színpadon.

A pozitív visszajelzésektől lökést kapott zenekar újabb tagokra tett szert. Ekkor csatlakozott hozzájuk Bakk Attila szaxofonos, Woody helyett Asztaller Attila dobos és két vokálos lány: Cyndi (Horváth Tünde) és Túri Melinda.

1988-ban alapították meg saját klubjukat a Csillaghegyi Pártházban, a mai Banán Klub elődjében. Ekkor már telt házas bulikat adtak ott és a PE-CSA Táncőrület c. rendezvényein is. Elkészült a második – már stúdiókörülmények között felvett – demó. A Gönczy Gábor által készített anyag a Sötét este, Bonbonmeggy és az Azt mondta az anyukám c. dalokat tartalmazta. Ez a felállás volt a Skanzelizé első korszakának végső formája: Vanek – ének, Bakk Attila – szaxofon, Terry – gitár, ének, Tomay Dávid – basszusgitár, Asztaller Attila – dobok, Molnár Tibor (Bodó) – szájharmónika, valamint Cyndi és Melinda – vokál. Röviddel ezután Asztaller Attila disszidált, Tomay Dávid pedig elhagyta a zenekart.

A megmaradt tagok kibővülve Farkas Péter billentyűssel, Tóth Jenő dobossal és Baár Tibor basszusgitárossal, Pesti Mese néven folytatták tovább. A populárisabb hangvételű dalok mellett továbbra is megmaradt a ska mint fő csapás. Ezen időszak legfontosabb dalai a Tegnapi Hősök és a Mindent nekem. A Pesti Mese, két stúdió és egy házi demót készített. Több ízben – közönségszavazás eredményeképp – játszott a PE-CSA Sötét Zenék Háza rendezvényein és a szintén ott működő Depeche Mode klubban. A formáció az eltérő zenei elképzelések miatt rövidesen kimúlt. Felállás: Vanek – ének, Terry – gitár, ének, Bakk Attila – szaxofon, Farkas Péter – szintetizátor, ének, Baár Tibor – basszusgitár, Tóth Jenő – dob, Cyndi – vokál.

A kilencvenes évek elejére a továbblépés lehetőségének reményét lassan elvesztő Skanzelizé kezdett elfáradni, széthullani, a tagok más irányba tekintgettek. A kegyelemdöfést végül a budaörsi próbahely megszűnése adta meg. A nyolcvanas évek második magyar ska hulláma egyik vezető zenekarának tartott Skanzelizé, 1991-ben szűnt meg létezni. Az utolsó felállás: Terry – ének, gitár, Bakk Attila – szaxofon, szintetizátor, Baár Tibor – basszusgitár, Ceglédi József – dobok.

[Info]
Skanzelizé | Mindenkilapja
Skanzelizé | Uw.hu